Strona Główna


Pobieralnia


Galeria


Linki


Szukaj


Kontakt

Nasze gimnazjum
Uczniowie
Rada Rodziców
Szkoła w obiektywie
Losowa fotografia
Inne
SKKT TREKKINGOWIE
Regulaminy wycieczek
Imieniny
Dzisiaj jest niedziela 19 sierpnia 2018.
Imieniny obchodzą;: Bolesław, Jan, Borysław, Julian, Juliusz, Ludwik, Emilia, Konstancja
Sejm Dzici i Młodzieży

Rekrutacja do XXIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

Uczennice naszego gimnazjum zgłosili się do XXIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Temat tegorocznej sesji to „Przestrzeń publiczna, jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”.

Dwie uczennice klasy trzeciej: Karolina Szyca z kl. III d i Natalia Peta z kl. III b pod opieką p. Lidii Rekowskiej pracują nad projektem, który składa się z wielu zadań.

Symbole propagujące systemy totalitarne były obecne w Miastku, ale z biegiem lat zniknęły lub jak w przypadku nazw ulic, uległy zmianie. Jest jednak wiele miejsc, którym warto nadać patronat. Gimnazjalistki zdecydowały się dołożyć wszelkich starań, aby nowo zbudowany most w Miastku nosił imię lokalnego bohatera. W tym roku nasze miasto obchodzi 400-lecie. Karolina i Natalia prześledziły dokładnie historię Miastka w celu upamiętnienia osoby zasłużonej dla naszej gminy. Taką osobą jest pierwszy proboszcz Miastka – Jan Karnicki. Ks. Karnicki był proboszczem w latach 1945 – 1962 i jest autorem pierwszych kronik miasteckich. Jako kapłan uczestniczył w historycznych wydarzeniach początków polskości w Miastku i okolicy, był nauczycielem religii i geografii w gimnazjum w Miastku oraz pełnił funkcję wicedziekana dekanatu bytowskiego, do którego należało wówczas Miastko. W 2010 miała miejsce ekshumacja i pierwszy powojenny proboszcz wrócił do Miastka. Jan Karnicki spoczął w grobowcu, obok swojego ojca na miasteckim cmentarzu. Nasz lokalny bohater w czasie II Wojny Światowej działał w AK, a jego pseudonim to „Miś”.

Uczennice są przekonane, że pamięć o proboszczu powinna być stałym elementem świadomości lokalnej. Nie chcą, aby tak ważna postać została zapomniana. Trzecioklasistki podejmą działania, aby nowy most w Miastku nosił imię ks. Jana Karnickiego.

Stary most został wybudowany w latach 70-tych. Ta typowa dla komunizmu budowla miała przetrwać wiele lat, ale paradoksalnie jak cały system uległa zniszczeniu. Nowy most znajduje się niedaleko kościoła, którego proboszczem był nasz bohater, dlatego sądzimy, że godnie upamiętni jego pamięć i zasługi dla Miastka. Wszystkie działania związane z projektem zostaną udokumentowane, a relacja z zadania rekrutacyjnego zostanie opublikowana na platformie SDiM.

Gimnazjalistki napisały wniosek do Burmistrza Miastka i Rady Miejskiej z prośbą o nadanie nowemu mostowi imienia ks. Jana Karnickiego.

6 kwietnia 2017r. uczennice wygłoszą referat, dotyczący Jana Karnickiego, a następnie wraz z wszystkimi zainteresowanymi osobami udadzą się na cmentarz, aby złożyć hołd pierwszemu proboszczowi.

28 kwietnia 2017r. na platformie internetowej SDiM zostanie ogłoszona lista posłanek i posłów. Nasze uczennice mają szansę reprezentować Województwo Pomorskie 1 czerwca 2017r. na obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie.

Trzymamy kciuki!


ks. Jan Karnicki

Jan Karnicki urodził się 26.01.1908 r. w Lucynie na Wileńszczyźnie. Święcenia kapłańskie otrzymał 18.04.1935 r. Od 1 stycznia 1939 r. został powołany na kapelana Wojska Polskiego. Brał udział w kampanii wrześniowej jako kapelan 20 Dywizji piechoty armii gen. Franciszka Kleeberga. W okresie okupacji hitlerowskiej był kapelanem Oddziału Partyzanckiego  „Zenona”, który wchodził w skład 9. Podlaskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Wraz z oddziałem przeszedł cały szlak bojowy. Jego pseudonim to „Miś”. Po wojnie został mianowany pierwszym proboszczem w Miastku. W pierwszych latach pobytu na Pomorzu ks. Jan Karnicki zajmował się tworzeniem od podstaw struktur kościoła katolickiego. Za jego przyczyną powstawały nowe parafie. Ponadto był m.in. nauczycielem religii oraz geografii w gimnazjum w Miastku. Pełnił funkcję wicedziekana dekanatu bytowskiego, do którego należało wówczas Miastko. Dzięki niemu znamy także początki naszego miasta – ksiądz prowadził kronikę.

Pierwszy wpis w kronice miasteckiej:


W miesiącu sierpniu, pamiętnego roku 1945, odwiedziłem swego przyjaciela z diecezji Pińskiej ks. Jana Zieję, już urzędującego duszpasterza polskiego w mieście Słupsku. Ks. Zieja zachęcając mnie bym porzucił Warszawę i podjął za jego przykładem pracę na terenie Ziem Odzyskanych wśród przybyłych rodaków-pionierów, wskazał mi na wiszącą na ścianie mapę Pomorza Zachodniego, a na niej punkt z napisem Miastko. Była to mapa stara, może z XV lub XVI wieku, w języku polskim. 
Oto dlatego znalazłem się w Miastku, jako duszpasterz tutejszej parafii, może pierwszy kapłan Polak. Nazwa Miastko (jest więc starym polskim osiedlem). Prusacy w niewiadomym czasie zmienili nazwę na niemiecki Rummelsburg. Jedna i druga nazwa jest bezpretensjonalna: Miastko – bo prawdopodobnie nigdy nie stanie się miastem; Rummelsburg – że nigdy w nim nie było, a może i nie będzie porządku, a tylko harmider i bałagan. 
Miastko było tak wcześnie zniszczone, że obecnie nie ma żadnych pamiątek historycznych. Germanizacja tej okolicy czeka jeszcze na swego badacza, a źródła historyczne Bóg wie, gdzie się znajdują.  O dziejach miasteckiego kościoła również nic wygrzebać nie można. Tama milczenia, jakby go tu nigdy nie było. Zostawiamy więc te rzeczy przyszłym badaczom, a będziemy pisali to, co wiemy. 
Możemy z góry powiedzieć bez pomyłki, że te okolice uległy wyjątkowemu naciskowi germanizacji w ciągu wieków. Powstała wybitna niemiecka baza wypadowa na wschód. Żelazny kanclerz Otto Bismarck, by stanąć mocną stopą, kupił i zamieszkał w majątku Warcino położonym na północ od Miastka. Na obszarze całego powiatu od reformacji do roku 1917 nie można znaleźć śladu Kościoła Katolickiego lub choćby kaplicy.
W powiecie nie było miejsca dla katolika, a tym bardziej dla Polaka.

Bip
Bip
Facebook
Bip
Logo szkoły
Patron szkoły
Szkoły Partnerskie
Bad Fallingbostel
Tytuvenai
SDiM
Eduko
PROJEKT EDUKO
MSO
Miasteckie
Stowarzyszenie Oświatowe
Kalendarz
Sierpień 2018
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
19 sierpnia 2018
Źródło: MeteoGroup
Pomóż dzieciom
Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl
Język polski
Język polski
Jeżdżę z głową
Jeżdżę z głową
Projekt edukacyjny 11/12
Projekt edukacyjny 11/12
Administrator:markgry Copyright © Gimnazjum Miastko 2011 9241675 Unikalnych wizyt